حتی فروتنانه ترین محصول مصرف کننده یک پیروزی همکاری و هماهنگی است. اقتصاددان میلتون فریدمن از این دشواری شگفت زده شد که یک مرد می توانست مداد گرافیتی بسازد ، موردی که مشاغل در بسیاری از موارد با سهولت خفه می شوند. داستان یک پوشاک فرقی ندارد – از مبدا آن در مزارع و انبارهای نساجی گرفته تا مقصد نهایی آن در یک فروشگاه خرده فروشی ، صدها نفر دست در تولید آن دارند.

در حقیقت ، یک تیشرت پنبه ای ساده قبل از پایان یافتن در یک فروشگاه (یا در کمد شما) هزاران مایل را در طول زنجیره تامین مد می گذراند. در اینجا نقشه راه زنجیره عرضه مد ، از بذر تا فروشگاه وجود دارد.

زنجیره تأمین مد مرحله 1: کاشت و برداشت مواد اولیه

پنبه

تی شرت پنبه ای سفر خود را به عنوان یک دانه پنبه ریز آغاز می کند. پنبه رایج ترین ماده اولیه پارچه در جهان است – 60٪ از لباس های زنانه و 75٪ از لباس مردان حاوی مقداری پنبه است. اولین بار حدود 7000 سال پیش در بین النهرین و مکزیک کشت شد ، نام انگلیسی پنبه از کلمه عربی kutun است که برای توصیف هر نساجی ریز مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه ، حدود 110 میلیون بشکه پنبه در هر سال تولید می شود ، و کشت پنبه 2.5 درصد از زمین های زراعی زمین را تشکیل می دهد. و فقط به رنگ سفید نیست – انواع طبیعی پنبه وجود دارد که به رنگ سبز ، قرمز و سایه های مختلف قهوه ای وجود دارد ، اما ترس از آلوده کردن پنبه سفید محبوب تر باعث تحریم ممنوعیت انواع مختلف رنگی در طول تاریخ شده است. امروزه ، این کلبه های با رنگ طبیعی در بازار محصولات ویژه موجود است.

حتی با چنین شجره نامه ممتازی ، پنبه یک محصول ناخوشایند است. برای زنده ماندن به یک دوره طولانی بدون یخبندان همراه با باران معتدل و آفتاب تقریباً ثابت نیاز دارد. پنبه همچنین به مقدار زیادی آب احتیاج دارد ، به حدی که کشورهایی که در گذشته با اقدامات آبیاری خود بی مسئولیت بوده اند شروع به احساس عواقب می کنند.

پنبه همچنین یک جشن عالی برای انواع آفات است ، بنابراین آوردن محصول باعث استفاده سنگین از سموم دفع آفات می شود. این موضوعات نگرانی های زیست محیطی و پایداری را در مورد کشت گسترده پنبه ایجاد کرده است.

مزرعه های پنبه ای

خرید مانتو ارزان

پنبه Bt و ارگانیک

Bt و پنبه ارگانیک دو راه مختلف تولید کننده پنبه را برای مقابله با مشکلات ناشی از کشت پنبه در نظر گرفته اند.

پنبه Bt از نظر ژنتیکی برای تولید باسیلوس thuringiensis (Bt) ساخته شده است ، میکروبی که صدها پروتئین تولید می کند برای انتخاب گونه های آفات پنبه کشنده است اما برای سایر ارگانیسم ها بی ضرر است. این برخی از جوانب مثبت و منفی است ، از جمله:

پنبه Bt در ابتدا در دفع آفات بسیار مؤثر بود.
این گیاه در هند بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در سالهای پس از معرفی آن بازده پنبه به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
با این حال ، این افزایش پایدار نبود – سازندگان پنبه Bt می گویند که آفاتی که از آن دفع می شود ، مصونیت لازم را نسبت به پنبه Bt به دست می آورند ، و نسخه های بهبود یافته منتشر می شوند.
برخی از مصرف کنندگان تمایلی به خرید از شرکتهایی ندارند که پنبه Bt را در زنجیره عرضه مد خود شامل می شوند.
پنبه ارگانیک در جهت مخالف قرار می گیرد – به جای استفاده از مهندسی ژنتیک ، کشاورزان ارگانیک از محصولات غیر ژنتیکی اصلاح شده استفاده می کنند و از هرگونه سموم دفع آفات و کودهای مصنوعی خودداری می کنند. آنها همچنین سعی می کنند با محیط محلی همکاری کنند تا سیستم های آبیاری پایدار ایجاد کنند.

جنبش پنبه ارگانیک توسط پروژه پنبه پایدار ، غیر انتفاعی هدایت می شود که به کشاورزان کمک می کند تا از شیوه های استاندارد به سمت گزینه های سازگار با محیط زیست پایدار حرکت کنند. پروژه پنبه پایدار همچنین به تولید کنندگان پوشاک کمک می کند که پنبه را در زنجیره عرضه مد خود قرار دهند.

کاشت و زراعت

کشاورزان پنبه خود را با استفاده از مزارع بزرگ مکانیکی که 10-24 ردیف را بطور همزمان پوشش می دهند ، کاشت می کنند. گیاهان زراعی یک خط را در خاک خاکورزی برش می دهند ، بذرها را در خط به تنهایی یا به صورت توده های کوچک ریخته و آنها را پشتیبان می گیرند. ماشین آلات ، به نام های زراعی ، پس از بازگشت به سطح زمین ، هر گونه چمن یا علفهای هرز را که می توانند با پنبه رقابت کنند ، جمع می کنند. اجازه آب و هوا ، در حدود سه ماه پنبه شکوفا خواهد شد و تقریبا برای برداشت آماده خواهد بود.

برداشت و زایمان

دستگاه های متنوعی وجود دارد که برای برداشت پنبه از جمله ترشی و نوار استفاده می شود که به روش کشیدن پنبه از ساقه گفته می شود. در بیشتر عملیات مدرن پنبه از ماشین آلات استفاده می شود نه چیدن دست ، اما در بعضی مناطق کار برگشتی پنبه چیدن دست تنها گزینه است. پنبه دانه سپس جمع شده و در آجرها تشکیل می شود و به آن ماژول گفته می شود.

پس از برداشت و بسته بندی پنبه ، به جین سفر می کنید. اگرچه اختراع جین نخی مدرن معمولاً به الی ویتنی تعلق دارد ، اما حداقل 500 سال میلادی در حدود 500 تن از جنس پنبه بوده است – نسخه های قدیمی این فناوری در هند یافت شده است. جین های پنبه ای دانه ها را از الیاف پنبه تمیز ، تمیز و حذف می کنند و شمع زباله و مواد اولیه باقی می گذارند تا محبوب ترین نساجی در جهان بچرخد.

زنجیره تأمین مد مرحله دوم: بافندگی فیبر داخل پارچه

ژاک