طرز خوابیدن بعد از بوتاکس چگونه است؟

پس از تزریق بوتاکس، استراحت و دراز کشیدن به مدت ۴ تا ۶ ساعت بی‌خطر است. توصیه می‌شود برای خوابیدن بع

توسط مدیر سایت در 14 تیر 1403

پس از تزریق بوتاکس، استراحت و دراز کشیدن به مدت ۴ تا ۶ ساعت بی‌خطر است. توصیه می‌شود برای خوابیدن بعد از درمان، به پشت بخوابید و از خوابیدن به جلو یا پهلو خودداری کنید. همچنین، از دوش آب گرم قبل از خواب پرهیز کنید و به محل تزریق فشار وارد نکنید تا از انتقال دوز بوتاکس به مناطق اطراف جلوگیری شود. در ادامه، جزئیات بیشتری درباره نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس ارائه می‌دهیم تا نگرانی از انتقال دوز بوتاکس از ناحیه درمان به سایر مناطق را کاهش دهید. خوابیدن، دراز کشیدن یا اعمال گرما و فشار به محل‌های تزریق پس از درمان بوتاکس می‌تواند باعث حرکت ماده به مناطق دیگر شود. حرکت بوتاکس از ناحیه مورد نظر می‌تواند منجر به تورم بیش از حد شده و پوست دیگر صاف به نظر نرسد. اگرچه حرکت بوتاکس پس از تزریق معمولاً نادر است، اما با رعایت ۷ نکته زیر می‌توانید احتمال وقوع آن را به حداقل برسانید و بهترین نتیجه را بگیرید.

 

۱.برای جلوگیری از فشار به محل تزریق به پشت بخوابید

مناسب‌ترین طرز خوابیدن بعد از بوتاکس تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق، خوابیدن به پشت است. در این حالت از تماس صورت با بالش و در نتیجه وارد شدن فشار بر محل‌های تزریق جلوگیری می‌شود. به این ترتیب احتمال انتقال بوتاکس به نواحی اطراف محل تزریق به صفر می‌رسد. با این حال اگر ۴ تا ۶ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نخوابید یا به محل‌های تزریق و نواحی اطراف آن فشار وارد نکنید، نگران ورود نوروتوکسین ها به عضلات و بافت‌های اطراف نباشید.

 

بهتر است بعد از بوتاکس به روی شکم یا پهلو بخوابید، در این صورت احتمال واکنش نامطلوب به حداقل می‌رسد. با این حال برای جلوگیری از بروز هر گونه عارضه‌ای، باید نهایت تلاش خود را بکنید که دو شب اول پس از تزریق بوتاکس به پشت بخوابید. اگر خوابیدن به پشت برایتان سخت است، گزینه دوم طرز خوابیدن بعد از بوتاکس را امتحان کنید.

 

۲.برای جلوگیری از خوابیدن به پهلو و روی شکم از بالش استفاده کنید

چنانچه عادت دارید روی شکم یا به پهلو بخوابید پس باید بالش‌هایی را در اطراف بدن خود قرار دهید تا به مدت ۲ شب بعد از تزریق بوتاکس به پهلو غلت نزنید. برای این کار می‌توانید از بالش‌های معمولی استفاده کنید. آن‌ها را در دو طرف بدن خود قرار دهید تا از غلت خوردن شما جلوگیری کنند.

 

۳.برای کاهش چین و چروک صورت و اصطکاک روی ملافه‌های ابریشمی بخوابید

نکته مهم دیگر در مورد طرز خوابیدن بعد از بوتاکس، استفاده از روبالشی‌ها و ملحفه‌های ابریشمی به جای ملافه‌های نخی معمولی است. ابریشم می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند در حالی که اصطکاک روی پوست شما را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین، اگر به فکر رفع چین و چروک صورت خود هستید، ملحفه‌های ابریشمی راه‌حل خوبی است حتی اگر بوتاکس انجام نداده باشید.

 

۴.به مدت ۲۴ ساعت از مالیدن کرم به صورت خود خودداری کنید

بهتر است تا ۲۴ ساعت پس از درمان بوتاکس از استفاده از کرم‌هایی که معمولاً هنگام خواب استفاده می‌کنید خودداری کنید. مالیدن کرم برای جذب آن به پوست ممکن است باعث افزایش فشار بر روی محل‌های تزریق شود که می‌تواند بوتاکس را به مناطق ناخواسته منتقل کند. اما اگر عادت دارید قبل از خواب از کرم صورت استفاده کنید، باید آن را بدون مالش یا ماساژ زیاد در اطراف محل‌های تزریق بمالید.

 

۵.برای جلوگیری از تحریک روی رختخواب تمیز بخوابید

یکی دیگر از نکات مهم درباره طرز خوابیدن بعد از بوتاکس استفاده از ملحفه‌ها و روبالشی‌های شسته شده و خوابیدن روی رختخواب تمیز است. تمیزی رختخواب به دور نگه داشتن آلودگی و باکتری‌ها از محل تزریق و در نتیجه جلوگیری از تحریک و تورم پوست کمک می‌کند. شما باید حداقل یک بار در هفته ملحفه‌های خود را بشویید تا کثیفی آن‌ها باعث مسدود شدن منافذ پوست، کدر شدن چهره، آکنه، لکه‌ها، واکنش‌های آلرژیک نشود و پوست شما شاداب بماند.

 

۶.برای کاهش فشار از پوشیدن هدبند خودداری کنید

از خوابیدن با هدبند یا پوششی که با پیشانی یا محل تزریق تماس دارد بپرهیزید زیرا فشار می‌تواند باعث جابجایی دوز بوتاکس شود.

 

۷.قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید

روزی که بوتاکس تزریق کرده‌اید قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید یا وارد سونا و جکوزی نشوید و ورزش سنگین نکنید. افزایش دمای بدن می‌تواند جریان خون را افزایش دهد و خطر دور شدن دوز از محل تزریق و از بین رفتن ظاهر نهایی پوست بعد از بوتاکس را تشدید ‌کند.

 

اگر به هر دلیلی بعد از بوتاکس دراز کشیدید نگران نباشید

اگر قبل از گذشت ۴ تا ۶ ساعت از درمان بوتاکس دراز کشیدید، نباید نگران باشید زیرا تورم و انتقال دوز همیشه فوراً بعد از خوابیدن اتفاق نمی‌افتد. با آرامش بنشینید تا فشار از محل‌های تزریق برداشته شود. در صورت نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع مقاله :

https://nimkatkhabar.com/sleeping-after-botox-injection/

 

 

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن