فرانسه از جهان اسلام می خواهد كه تحریم كالاهای فرانسوی را پایان دهد | فرانسه


فرانسه پس از حمایت عمومی امانوئل مکرون از کاریکاتورهای محمد ، درخواست کرده است تا دولت های خارجی خواستار تحریم کالاهای فرانسه توسط “اقلیت رادیکال” شوند.

این فراخوان در حالی افزایش یافت که خشم در سراسر جهان اسلام از سخنان رئیس جمهور در احترام ملی به معلم مقتول دبیرستان ساموئل پتی در هفته گذشته افزایش یافته بود.

پتی ، 47 ساله ، پس از نشان دادن نقاشی های كلاسی خود از پیامبر در هنگام بحث درباره آزادی بیان ، كشته شد.

بعد از اینکه ماکرون قول داد فرانسه “از کاریکاتورها دست نمی کشد” ، یک جدال خشمگین که روز جمعه در رسانه های اجتماعی تحت هشتگ های عربی ظاهر شد ، آخر هفته شتاب بیشتری گرفت.

در بیانیه ای کاملاً صریح ، وزارت امور خارجه فرانسه خواستار پایان یافتن خواستار تحریم محصولات این کشور و اعتراضات “گاهاً نفرت انگیز” علیه این کشور شد.

در این بخش آمده است: “این تماس ها مواضع دفاع شده توسط فرانسه را به نفع آزادی وجدان ، آزادی بیان ، آزادی مذهب و امتناع از هرگونه دعوت به نفرت تحریف می كند.”

“در نتیجه ، درخواست های تحریم بی معنی است و باید بلافاصله متوقف شود ، همچنین باید تمام حملات علیه کشور ما ، که توسط یک اقلیت رادیکال انجام می شود ، متوقف شود.”

در بیانیه اضافه شده است: “وزرا و کل شبکه دیپلماتیک ما کاملاً بسیج شده اند تا مواضع فرانسه ، به ویژه در مورد آزادی های اساسی و رد نفرت ، را برای شرکای خود یادآوری و توضیح دهند تا مقامات کشورهای مربوطه را جدا کنند تا هرگونه خواستار تحریم یا حمله علیه کشورمان ، برای حمایت از شرکت های ما و اطمینان از امنیت هموطنان خارج از کشور. “

روز یکشنبه ، پس از اعتراضاتی که در آن عکس رئیس جمهور سوزانده شد و رجب طیب اردوغان ، رهبر ترکیه ، پیشنهاد کرد که همتای فرانسوی وی نیاز به “آزمایش سلامت روان” دارد ، ماکرون نیز پاسخ داد.

“تاریخ ما نبرد علیه استبداد و تعصب است. ما ادامه خواهیم داد ، “ماکرون به سه زبان توییت کرد ، فرانسوی، انگلیسی و عربی.

“ما با روحیه صلح به همه اختلافات احترام می گذاریم. ما هرگز سخنان نفرت را قبول نخواهیم کرد و از بحث منطقی دفاع می کنیم. ما ادامه خواهیم داد. ما خود را همیشه در کنار کرامت انسانی و ارزشهای جهانی نگه می داریم. “

ترکیه ، ایران ، اردن و کویت از جمله کشورهای اسلامی هستند که با انتقاد از انتشار کاریکاتورهایی که در اصل در فرانسه در شارلی ابدو منتشر شد ، باعث حمله تروریستی به روزنامه طنز در سال 2015 شد که منجر به کشته شدن 12 نفر شد.

سازمان همکاری اسلامی همچنین “پیشنهادات برخی رهبران فرانسه … که خطر فرو بردن روابط فرانسه و مسلمانان را دارد” را محکوم کرد.

در حالی که “همه اقدامات ترور به نام دین” را محکوم کرد ، “ادامه انتشار کارتون های کفرآمیز” پیامبر را مورد حمله قرار داد.

در قطر ، گروه های خاصی برای توزیع مواد غذایی اعلام کردند که در آینده ای نزدیک از فروشگاه های خود خارج می شوند. در همین حال ، هفته فرهنگی فرانسه که در دانشگاه قطر برنامه ریزی شده بود به دلیل “حمله عمدی به اسلام و نمادهای آن” به تعویق افتاد.

در کویت ، پنیرهای فرانسوی – La Vache Qui Rit و Babybel – از برخی فروشگاه ها حذف شده اند. گزارش شده است که حدود 430 آژانس مسافرتی کویت رزرو پروازهای خود به فرانسه را به حالت تعلیق درآورده اند.

پاکستان همچنین روز یکشنبه فرانسه را مورد انتقاد قرار داد ، نخست وزیر ، عمران خان ، ماکرون را به “حمله به اسلام” با تشویق به انتشار کاریکاتورهای محمد متهم کرد.

مسعود خان ، رئیس جمهور آزاد کشمیر تحت مدیریت پاکستان ، در توئیتی نوشترئیس جمهور: “رئیس جمهور ماکرون به طور ناهنجاری حق ثبت اختراع را کسب کرده است # اسلام هراسی و تحریک نفرت علیه مسلمانان. ما سخنان کفرآمیز وی و طرز فکر پشت آنها را محکوم می کنیم. فرانسه در طول جنگ جهانی دوم از چنین طرز فکری رنج می برد. چرا او صدمات مشابهی را به دیگران وارد می کند؟ “

پس از اینکه اردوغان مستقیماً از ماکرون انتقاد کرد و گفت: “بروید و سلامت روان خود را آزمایش کنید” ، پاریس سفیر خود را در آنکارا فراخواند و پاسخ داد که این نظر “غیر قابل قبول” است. این کشور ترکیه را به “شلاق زدن نفرت” علیه فرانسه متهم کرد.

جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و امور امنیتی ، از ترکیه خواست که “این مارپیچ خطرناک برای مقابله” را متوقف کند.

در اسرائیل ، حدود 200 نفر برای محكوم كردن ماكرون مقابل سفارت فرانسه جمع شدند. در غزه ، معترضین فلسطینی عکسهای رئیس جمهور فرانسه را سوزاندند.

پلیس گفته است که عبدالله آنزوروف ، 18 ساله ، پس از آنکه وی ادعا کرد 10 روز پیش پتی را سر برید ، به ضرب گلوله کشته شد. محققان می گویند مظنون با دو نفر از یک گروه اسلامگرا در سوریه ارتباط برقرار کرده بود اما اضافه می کنند هیچ مدرکی مبنی بر دستور حمله از خارج وجود ندارد.

پلیس معتقد است که چچنی متولد روسیه ، که در اوروکس ، نورماندی زندگی می کرد ، با خواست خود رادیکال شد اما در حال جستجوی یک باشگاه ورزشی و دو مسجدی است که در ماه های اخیر در آنها رفت و آمد داشته است.

دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه روز پنجشنبه تأیید کرد که هفت نفر ، از جمله دو دانش آموز در مدرسه پتی در Conflans-Sainte-Honorine ، به جرم تروریسم متهم شده اند.

چهارشنبه پس از مرگ ، در مراسمی در دانشگاه سوربن پاریس ، لژیون دونور ، بالاترین افتخار فرانسه ، به پتی اهدا شد. ماکرون گفت که فرانسه این را مدیون یک قهرمان آرام است … که به جنگ خود برای آزادی و دلیل ادامه دهد.

پتی پس از دعوت از دانش آموزانی که ممکن است از آنها رنجیده شود به دور نگاه می کند ، تصاویر محمد را در کنار کاریکاتورها و کاریکاتورهای دیگر با موضوعات مختلف به کلاس نشان داد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید